Professor i Malmö får 2,1 miljoner – kartlägger vägen till bättre hjärthälsa
Hjärt-kärlsjukdomar är den vanligaste dödsorsaken både i Sverige och världen. De flesta sjukdomsfall kan förebyggas med bättre levnadsvanor.
Nu har professor Kristina Sundquist fått 2,1 miljoner kronor av Hjärt-Lungfonden för att undersöka vilken effekt riktade hälsosamtal har för att minska risken att drabbas av hjärt-kärlsjukdom.
Kristina Sundquist, distriktsläkare och professor vid Centrum för primärvårdsforskning i Malmö.
– Den här forskningen är möjlig tack vare gåvor från svenska folket till Hjärt-Lungfonden, säger Kristina Sundquist, distriktsläkare och professor vid Centrum för primärvårdsforskning i Malmö.
– I Sverige lever över två miljoner människor med hjärt-kärlsjukdom. Omkring 30 000 svenskar dör av hjärt-kärlsjukdom varje år, vilket gör det till den främsta dödsorsaken. Många sjukdomsfall kan förebyggas med bättre levnadsvanor avseende fysisk aktivitet, kost, rökning och alkoholintag, säger professor Kristina Sundquist.
För att minska antalet personer som drabbas har de flesta regioner i Sverige infört riktade hälsosamtal, som är ett sätt att identifiera ohälsosamma levnadsvanor och erbjuda stöd till förändring. En kartläggning som Hjärt-Lungfonden genomförde 2024 visade att sammanlagt 17 av Sveriges 21 regioner erbjuder invånarna någon form av riktade hälsosamtal.
Vill hitta nya riskfaktorer
När Region Skåne införde metoden 2021 inledde Kristina Sundquist och hennes forskarkollegor ett forskningsprojekt för att studera effekten av hälsosamtalen.
– Vi vill försöka hitta nya samband mellan levnadsvanor, ärftlighet, social situation, hjärt-kärlsjukdom och förtida död. Vi studerar även nya molekylära riskmarkörer för att kunna designa skräddarsydda förebyggande åtgärder som effektivare minskar risken för hjärt-kärlsjukdom, säger Kristina Sundquist.
Centrum för primärvårdsforskning, som är ett samarbete mellan Region Skåne och Lunds universitet, har även etablerat en biobank för att kunna hitta nya riskfaktorer hos deltagarna i hälsosamtalen, eller om vissa genkombinationer kan öka risken att drabbas.
– Genom forskningen kan vi rädda liv och ge människor fler friska levnadsår. Vi vill därför tacka alla givare som bidrar till livsavgörande genombrott i forskningen, säger Kristina Sparreljung, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden.
Om Hjärt-Lungfondens arbete
Hjärt-Lungfonden samlar in pengar till utvald hjärt-lungforskning och arbetar för ökad kunskap om forskningens betydelse, för att ge fler ett längre och friskare liv. Hjärt-Lungfonden bildades 1904 och i dag är vår vision en värld fri från hjärt-lungsjukdom. Verksamheten är helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag. Stöd forskningen på pg 90 91 92-7 eller swisha valfri gåva till 90 91 927. www.hjart-lungfonden.se
Vill du också stödja forskningen?
Swisha i så fall ditt stöd. Det tar bara någon minut. 50 kronor är en vanlig gåva men du väljer såklart själv vad du vill bidra med.
Visste du att ...
- Fler människor lider och dör av hjärt- och lungsjukdomar än något annat.
- Hjärt-Lungfonden är den största oberoende finansiären av hjärt-lungforskning.
- Man kan få upp till 3 000 kr i skattereduktion för gåvor till Hjärt-Lungfonden.